Seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler hazırlıklar nelerdir?

 

IMG_0538
Luna

 

Bu sene olabildiğince vakit ve nakit ayırıp gezmek istiyoruz. Evrene sürekli bu mesajı yolluyorum. Bir de olabildiğince çok kişi ziyaretimize gelsin mesajını.

Dünyanın diğer ucunda, Avustralya’da olmak bazı ülkelere Türkiye’den çok çok daha yakın olmamızı sağladı. Belki gezip görülecek yerler listemizde uzaklık dolayısıyla sonlara doğru gelecek olan ülkelere gitmek için daha yakın bir yerde yaşıyoruz. Şubat ayı için aklımızda Endonezya, Vietnam, Fiji ya da Yeni Zelanda vardı. Mevsim şartlarını göz önünde bulundurunca en mantıklı gezi Vietnam’a olmalıydı. İzinlerimizi ayarladık, bu ayın son 5 gününü Vietnam’a ayırdık ve şu anda, onaylanmış 5 günlük turistik vizemizle ay sonunun gelmesini bekliyoruz.

Bu arada vize başvuru ve onaylanma süreci çok kısa ve kolay oldu. Sadece kalacak yerimizi ve uçak biletini görmek istediler.

Şimdi Vietnam kuzeyden güneye ip gibi incecik şekilde uzanan bir kıyı ülkesi. Biz en güneyinde ki nüfusu ikinci en kalabalık şehri olan Ho Chi Minh City (Saigon)’e gidiyoruz. 5 gün gibi kısa bir süre kalacağımız için sadece şehri ve civarını görebileceğiz. Genelde burayı gezmeye gelenler bir ay kadar süre ayırıp bir uçtan diğer uca motosikletli tur yapıyorlar.

Bu arada ülkenin neredeyse tamamı ulaşımını motorsiklet ile sağlıyor. İkimizinde kullanmayı bilmemesi biraz şanssızlık oldu ve çok fazla bağımsız hareket edemeyeceğimizi ve belki de büyük çapta bir alanı gezemeyeceğimizi gösteriyor ama uzak bir yere gitmek istediğimiz zaman bir şekilde ulaşımımızı otobüs, taksi vs. sağlayacağız.

Döndüğümüzde neler yaptığımızı, nerelere gittiğimizi tek tek anlatacağım bir yazı da yazacağım. Gerçekten.

 

vietnam.jpg
Vietnam tasvirim. by selotoninxo.

 

Şimdi hazır seyahat öncesine denk gelmişken, özellikle yurtdışına gidecekler için muhakkak yapmamız gerekenler şeklinde bir liste paylaşmak istedim. (Çok farklı bir konu buldum, biliyorum.)

1-Telefonun not alma kısmına ya da hangi uygulama ile haşır neşirseniz muhakkak neleri götürmeniz gerektiğinin listesini yapınız.Biz Evernote uygulamasını sıklıkla kullanıyoruz.

2-Pasaportlarımızın geçerlilik süresini muhakkak kontrol etmeliyiz.Hoş bir T.C. vatandaşı olarak bunu atlama ihtimalimiz olamaz diyorum. Yine de aman.

3-Gideceğiniz ülkenin fiş giriş çıkışını kontrol etmek lazım.Belki çok hayati değil zaten inince havalanından kolaylıkla bulabiliyoruz adaptörleri fakat, gitmeden daha uygun fiyata almak varken, orda telaş etmek niye?

4-Ağrı kesici, ateş düşürücü alalım.Sana iyi geldiğini bildiğin ilacı yanında götürmek bence en mantıklısı. Özellikle konuşulan dil İngilizce olmayan, alırken ne isteyeceğini bilmediğin egzotik ülkelere seyahat ediyorsan.

5-Sağlık sigortası yaptırmak. Aman başıma birşey gelmesin diyerek tedirgin bir şekilde tatilde olmak istemeyiz hiçbirimiz. Atlanmaması gereken en önemli şeylerden.

6-Önemli evrakların fotokopisini almak. Pasaportun fotokopisini yanında taşımak olası bir kayıp durumunda kolaylık sağlayabilir. Bir çoğumuzun telefonlarımızda görüntüsü muhakkak vardır ama en kötüsünü düşünüp telefonunda gittiğini varsayalım. İnterneti olmayan bir yerde olduğumuzu varsayalım.

7-Bankanıza yurtdışına çıkacağınızın bilgisini vermek. Bunu ilk kez Avustralya’dan Türkiye’ye giderken yaptım. Bankanın kendi uygulamasından tarihleri, nereye gittiğini ve acil durumda seninle hangi yöntemle iletişime geçilmesi gerektiğini seçiyorsun. Olası hırsızlıklara karşı önlem almış oluyorsun.

8-Gideceğin ülkeye göre aşı olmak. Vietnam için herhangi bir aşı gerekmiyordu.

9-Telefonunuzu yurtdışı aramalara açtırmak. Uzun kalacaksanız yurtdışından hat almak daha ucuza gelebilir.

10-Seyahat blogları okumak ve seyahat vlogları izlemek. Kaynakların ucu bucağı yok. Benim en çok yapmayı sevdiğim şey GoogleMaps’te gitmek istediğim yerleri önceden işaretlemek ve kısa notlar almak.İnternet ulaşımının olmadığı zamanlarda GoogleMaps’ten offline harita yardımı alabilirsiniz.

11-Ne kadar bagaj hakkınızın olduğunu kontrol etmek. Biz bagaj hakkı olmayan bileti tercih ettik.Yine de çok pahalı oldu.

Aklıma gelenleri derleyip topladım. Başka maddeler aklıma geldiğinde güncelleme yapacağım. Mart Ayında görüşürüz.

Selin.

img_0537-2.jpg
Kanken

 

 

Published by

selotonin

Merhaba ben Selin. Nisan 2017'de esim Ozgur ile beraber Sydney-Avustralya'ya taşındik! Tasinma sürecimiz, yaptıklarımız, sonrasında olanlar ve olacak her şeyi kendimce yazmaya başladigim bloguma hos geldin! Keyifli okumalar!

2 thoughts on “Seyahate çıkmadan önce yapmanız gerekenler hazırlıklar nelerdir?”

  1. Ne guzel yazmissin yinee Daha yeni okuyabildim Cok cok cok optum selosumm 🥰🥰🥰❤️

    iPhone’umdan gönderildi

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s