Nerede yaşıyoruz? Köyümüz ❤️ Bondi

img_1458
Bondi ve Gökkuşağı

Yazıma güzel bir Bondi Sahil resmi ile başlamak istedim. Buraya gelmeden önce en çok merak ettiğim yerlerden biri burasıydı. Merak ettikçe de Google Earth’ten resimlerini açıp, sokaklarını gezip dururdum. ‘Nerede ne var, acaba bizim evimizin sokağı burası mı olacak’ şeklinde kafamda deli sorularla çok eğleniyordum. Her gördüğüm sokağa ayrı bir hayranlık duyuyordum diyebilirim ve güzel olanı bu hala böyle, hiç değişmedi.

Yeşil
Hall St. Cafe ve restoranların bol olduğu sokaklardan biri

Biz Bondi’ın sahil tarafında oturuyoruz. Buranın bir de Bondi Junction denilen mahallesi var. Orada devletsel işlerimizi hallettiğimizi söylemiştim bu yazımda . Sahil kısmında oturduğumuz için şimdiki yazımda bizim mahallemizden bahsedeceğim. Hem de Avustralya denince ilk akla gelen yerlerden biri olduğu için, seyahat edeceklere üç aydır yaşayan birinin gözünden bu bilgiler eminim faydalı olacaktır. 🙂

Bondi’ın eski ve güncel tarihi ile ilgili bilgi vererek başlayalım bakalım. Bondi (Bonday diye okunuyor 😊) Aborjin kökenli bir kelime olup, kayalara çarpan su anlamına geliyor.  Oturduğumuz mahalle Waverley Belediyesi’nin hizmetinde ve güncel nüfusu 10.748.  İlginç bir bilgi, bu nüfusun yarısı deniz aşırı ülkelerde doğmuş. En çok konuşulan dillerin başında Rusça, sonra İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca geliyor.

Bondi size hemen o sıcak sahil kasabası havasını hissettiriyor. Yüksek olmayan, genellikle müstakil evler, mahalle bakkalları, küçük alışveriş dükkanları, süper marketler, berber dükkanları, kuru temizlemecileri, okulları, fırınları elinizin altında ve bir yerde toplanmış durumda. Hipsterları bol. Burada en çok sevdiğim şeylerden biri de binaların tek renk değil çok farklı renklere boyanıyor olması. Kim karar veriyor bilmiyorum ama renk ve yeşillik bir arada olunca herhalde güzel yapılamayacak bir yer olamaz diye düşünüyorum.

img_0164
Bondi Beach
Az kalabalık bir günden

Bondi Beach, toplam 7 km uzunluğunda ve yarım ay şeklinde bir kıyı. Bu sahil doğal olarak insanların yaşam tarzlarını şekillendirmiş. Evlerin balkonlarında, bahçelerinde sörf tahtalarını bolca görüyorsunuz. Sörf yaparken vücudunuzu güneşten ve su sıcaklığından korumanız gerekiyor. O nedenle her evde wetsuit de mevcut. Etrafta sürekli evlerinden ellerinde sörf tahtaları ve üzerlerinde wetsuitleri ile çıkmış, denize koşan birilerini görüyoruz. Ayaklar çıplak tabi ki, onu söylememe gerek yok ☺️. Olası köpekbalığı tehlikesine karşılık denize girilen süre boyunca havada helikopter dönüyor. Hatta bugün denize girmek yasaktı. Tarih 29 Haziran. Köpekbalığı dostlarımız kıyıya biraz fazla yaklaşmış. Bu gibi durumlarda jetskiler ile tur atan görevliler tarafından kıyıdan uzaklaştırılmaya çalışıyorlar. Tehlike olduğunda çalan köpekbalığı alarmı ile birlikte, sahil bayrakları indiriliyor. Tehlike geçtiğinde ise ikinci bir alarm duyuyorsunuz, bayraklar geri geliyor.

Spor burada yaşayanların olmazsa olmazı. Günün her saatinde koşan birilerini görmek mümkün. Şöyle yola çıkıp sağa sola baksan en az iki tane spor salonu görürsün. Sadece bu salonlarda değil tabi, neredeyse bir yılın 10 ayının güneşli olduğu Sydney’de, açık havada da spor her zaman tercih ediliyor.

Coastal Walk

Bondi’dan başlayıp komşusu Coogee’ye kıyı boyunca uzanan 5,5 km’lik bir hat var. Burada ister koş, ister yürü, istersen fotoğraf çekip uzaklara dal. Sana kalmış. Ayrıca bu hat boyunca Ekim ile Kasım aylarında ” Sculpture by The Sea ” isimli açık hava heykel sergisi oluyormuş. Biz de bekliyoruz bakalım nasıl olacak?

Coastal Walk’un başlangıcı

Türkiye’de parklara yerleştirilen spor aletleri burada da mevcut. Belirli yerlerde yalnızca egzersiz için oluşturulmuş ufak parklar görüyorsunuz. Bunların en popüleri tam sahilde yer alıyor. Fakat buranın girişi için karında baklava olması zorunlu. Sonra gidip rezil olmayın ☺️.

img_0664

Kumsalın üst tarafı yeşil çimlerle kaplı. Buralarda da güneşlenebilir, yemeğini yiyebilir, özel hocanla ya da arkadaş grubunla sporunu güzelce yapabilirsin. Unutmadan, sahilde alkol yasak! 2003 yılbaşı kutlamalarında, alkollü şekilde, gece vakti yüzmeye karar veren turistlerden 114 tanesinin kurtarılmak zorunda kalması üzerine bu karar, belediye tarafından alınmış.

img_2028
Oh
img_2029
Mis

 

Bondi Icebergs Club

Icebergs’e değinmeden olmaz. Burası aslında içinde meşhur okyanus havuzu olan lisanslı yüzme kulübü. Sörf yapmaya çok elverişli bu sularda, yüzmek o kadar kolay olmuyor. Bunu da düşünmüş olacaklar ki okyanus suyu ile dolu olan, okyanusun içine havuz yapıvermişler. Kulübün içerisinde manzaraya karşı bir şeyler içmek isterseniz restoranı da bulunuyor. Aynı zamanda saunası da var, düğün organizasyonu bile yapılıyor! Yürü be… Günlük giriş fiyatı 6,50 Aud. Biz daha denemedik. Havaların biraz daha ısınmasını bekliyoruz.

Büyük Havuz vs Küçük Havuz

Bondi Pavillion

1928-1929 yılları arasında inşa edilmiş. Dışarıdan bakınca bir hana benziyor. Alçak, geniş bir bina. Bondi Beach’i ortalıyor ve kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Şehirde olan biten tüm etkinliklerle ilgili güncel mecmualar buradan bedava temin edilebiliyor. İçerisini dolaştım ama henüz bir etkinliğe katılmadım. Şu anda bahçesine buz pateni pisti kuruluyor. Bir de dönme dolap kuruldu. Kış etkinlikleri (Bondi Winter Magic) kapsamında bu tontişlikleri yapıyorlarmış. Fakat dönme dolap bu yıl ilk kez kurulmuş. Benim Türk aklım ‘önce bir herkes denesin de sonra ben binerim’ diyor 😊.

img_2030
Sanat

Nerelerde Yedik?

Bondi deniz, kum, güneş demek ama bunun dışında dünya mutfaklarını görebileceğiniz, kahve içebileceğiniz onlarca çeşit restoran, bar, cafe bulabileceğiniz bir yer. Üçüncü ayımızı geride bırakırken bizim bile şimdiden favorilerimiz oluştu. En sık gittiğimiz yerleri ve biraz da yemekleri hakkında kendi düşüncelerimi yazdım. Daha keşfedilmeyi bekleyen çooo…k mekan var, umarım zamanla hepsini deneyeceğiz.

Mad Pizza & Bar

Akdeniz havası hissettiren, buram buram sarımsak kokuları eşliğinde hızlanan yavaşlayan değişik müzikleri, beyaz duvarları, pötikareli masa örtüleriyle  güzel bir makarna-pizza restoranı. Cuma akşamları kapıda kuyruk oluyor. Garsonları çok tatlı. Pizzanızın gelmesini biraz bekliyorsunuz, bu yüzden çok açsanız önden atıştırmalık almanızı tavsiye ederim. Makarnasını daha denemedik. Pizzaları çok lezzetli . Funghi’yi çok sevdik (bol mantarlı). Amaldi’yi (yengeçli) deniz ürünü ve biraz acı seviyorsanız muhakkak alın yiyin.

http://www.madpizzaebar.com/

Akdeniz Havası
Pizza
Sosyalleşen insanlar

Earth Food Cafe

Ben veganım, vejetaryenim diye bas bas bağırıyor. Avokado neslin kahvaltıcısı. Kavrulmuş mantar üzerine poşe yumurta eklettiğin tostu tavsiye ediyoruz. Çünkü üzerine ekledikleri zeytinyağı – limon (ve bir şeyler daha) sosu parmak yediriyor. Aynı zamanda organik  mutfak alışverişi yapabilirsiniz. Ama çok pahalı. Yapmasanız da olur. İstinye Park içindeki manav gibi düşünün.

http://www.earthfoodstore.com.au/

Nohutlu, ekşili bir şeyler
Aç Özgür

Swell

Klasik bir Bondi cafesi. Açık mutfağı olan bir yer. Şu ana kadar keşfettiğimiz, omlet yapan tek yer. Porsiyonları ideal boyutta denebilir. Üzeri yumurtalı-mantarlı tost ekmeği harikaydı. Lezzet açısından bir numaraya çıkardım direk. Akdeniz omleti bol yumurtalı, fazla doyurucu ama o soslu tad ağıza pek gelmiyor, booo…l yumurta tadı alıyorsun.

http://swellbondi.com.au/

10 numara

Tony’s Burger

Akşam yemekleri için favorimiz! Bizden sonra geleceklere ilk önce burada yemek ısmarlayacağız. Porsiyonlar hayvani, hamburger çeşidi az ama hepsi o kadar güzel ki. 6546536 kere yesem sıkılmam. Ortam çok güzel bir kere. Tatlı patates kızartmasını da hayatımda ilk kez burada yedim. Buraya geldiğimiz ilk gece de Ali-Başak bizi buraya getirmişti. Anlamı büyük. Seviyoruz seni Tony.

http://www.bonditonysburgerjoint.com/

Seloş
Tony’s Burger

Vida Surf Shop Cafe

Özgür, kahvesini son bir aydır hep buradan almaya başladı. Yemek de var ama biz hep kahve aldık. Artık garsonlar Özgür’ü tanıyor. Hatta “Hello Oz” diye sesleniyorlar. Aynı zamanda sörf tahtası kiralayıp satıyorlar. Laptop’ı kapıp öğleden sonra saatlerinde çalışmak için ideal cafelerden biri.

https://www.facebook.com/vidasurfshopcafe/

Swell vs. Vida
Karı – koca
Karı – koca V2

La Piadina

Kapısında yazan “This is not a bloody pizza” yazısıyla yüzlerde gülümseme, içeri girdiğinizde kokusuyla midenizde guruldama yaşatan bir diğer tontiş – İtalyan mekan. Gözleme ya da pide benzeri, yarım ay şeklinde, içi dolu, sıcacık bir şey satıyorlar. Adı Piadina. Pahalı belki, tanesi 16 Aud ama, nasıl değiyor.

http://www.lapiadina.com.au

Çok güzel

Gertrude & Alice Cafe Bookstore

Burası aslında kütüphane. Hayır hayır cafe. Sanırım her ikisi de. Kitaplar arasında kahveni içip bedavaya kitap karıştırabileceğin huzurlu bir yer. Bedava kitap diyorum. Koşun…

Gertrude and Alice Bookstore Cafe

Ciddiyet
Gerçekten okuyordum

Fish Bowl

Bunlar salata yapıyorlar ama nasıl bir sos kullanıyorlarsa o sizi bağımlısı yapıyor. Direk Bondi Road üzerinde ama arada bir yerde. İki ebatta satılıyor, siz her zaman küçük olanı seçin. Çünkü küçük hali bile çok doyurucu.

img_1394
Küçük porsiyonu
img_1402
Aç Özgür 2

Gelato Messina

Tatlı ya da dondurma canınız elbet çekecektir. Buraya kesin gidin. Belçika Waffle’ı çok çok güzel. Bir porsiyonu iki kişi için ideal. Yoğurt üzerine şekerlemeler ekleyip sattıkları bir tatlıları da var.

http://www.gelatomessina.com/au/

Şekerlemeler
Belçika Waffle
Cılaatissimo

Bondi Massive

İlk göz ağrımız. İlk flat white kahvemizi burada içtik. Bondi Road üzerinde tam yokuştan aşağıya inerken solda yer alıyor. Buranın da çalışanları çok şeker insanlar.

https://www.facebook.com/bondimassive/

img_0061
Daha sade bir tost alternatifi
img_0136
Flat White
img_0141-1
Farklı waffle seçenekleri

Başka bir yerde yaşamak aklımızdan hiç geçmiyor. Çok sevdik. Umarım bir gün herkes hayalindeki mahallede bir ömür boyu sağlıkla, huzurla, mutlulukla yaşar….

Bondi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir kaç site önerisi:

http://www.sydney.com/destinations/sydney/sydney-east/bondi

http://www.waverley.nsw.gov.au

http://atbondi.com/gallery/

 

 

Yazımı yazarken-Starbucks

Published by

selotonin

Merhaba ben Selin. Nisan 2017'de esim Ozgur ile beraber Sydney-Avustralya'ya taşındik! Tasinma sürecimiz, yaptıklarımız, sonrasında olanlar ve olacak her şeyi kendimce yazmaya başladigim bloguma hos geldin! Keyifli okumalar!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s