01*2018

 

 

bondi

Bondi’da sıradan bir gün

 

Yazılarımın arasının bu kadar uzun olma sebebi dürüst olmak gerekirse yazmaya bu aralar üşeniyor olmam. İnternette çok fazla blog okuyorum. Kendiminkini başkalarının- kiler ile karşılaştırıp, demoralize oluyorum. Neden bir başkası benim yazılarımı okumak istesin ki daha güzeli varken diyorum. Sonra da bu bloğu en başta kendin için yaz, ilerde bir gün okuyacak olan çocuğun, ailen ve seni merak eden arkadaşların için yaz diyorum. Ondan işte, yine yazıyorum şu anda :).

2018 Ocak Ayı

Kendime tam zamanlı ya da yarı zamanlı doğru düzgün iş bulma derdine düşmüş durumdayım. Yaklaşık bir aydır düzenli başvuru yapıyorum. Şu ana kadar garsonluk yapıp nasıl olduğunu gördüm. Artık perakende sektöründe satış danışmanı-temsilcisi olarak çalışmayı denemek istediğime karar verdim. Evimize yakın, çok fazla sayıda mağaza var. Kapılarından girip cv’mi elden vererek ya da online olarak başvurularımı yapıyorum. Şu “kapıdan girip cv’mi elden vermek” yazıldığı kadar kolay başlamadı tabi ki. İçeri girene kadar bazen beş tur attığım oluyor. Tüm cesaretimi toplayıp konuşmaya çalışıyorum. Biraz kendimden bahsedip, teşekkür edip çıkıyorum. Bu arada daha elden cv verdiklerimden hiç geri dönen yer olmadı.

Buranın en büyük iş bulma sitesi Seek . Sitede dolaşırken bazı “deneyimsiz satış elemanı arıyoruz, dolgun maaş, uygun çalışma saatli” gibi kandırmacalı bir kaç ilana denk gelip başvurdum. İçlerinden aynı gün iki firma dönüş yaptı. Hatta biri, başvurumu yolladım, 10 dakika sonra mail gönderdi, yüz yüze görüşmek istiyoruz diye. Böyle bir hızda geri dönüş yapan firmadan beklentiyi haliyle çok düşük tuttum. Bu firmalardan biri standlarda durup bağış toplayacak ya da belli bir bölgede gidip broşür dağıtıp firma tanıtımı yapacak eleman arayan bir pazarlama firmasıydı. Diğeri de 3 tane sivil toplum örgütü adına sokaklarda bağış toplayacak birilerini arayan bir firma idi. İki işi de yapmak istemeyeceğimi iyi biliyordum. İngilizce iş tecrübesi görmek adına gitmeye karar verdim. İyiki de gittim mi? Bilmiyorum ama ilk toyluğumu attım en azından. Mülakatlarda önce firmaların ne iş yaptıklarından ve çalışma koşullarından bahsedildi. Sonra bana kendini anlat dediler, bir iş yerinde ne ararsın dediler, güçlü olduğum yanlarımı sordular, bu işlere neden başvurduğumu sordular. İki görüşmede de çok heyecanlandığımı ve yavaş yavaş tebessüm etmeyi bıraktığımı hatırlıyorum. Bu işi yapar mısın dediklerinde bence kesin çok isteksiz evet dedim ve karşı taraf bunu anladı. Olumsuz sonuçlandılar tabi ki.

Not: Kendi dilimde iş görüşmesi yaparken nasıl gerildiğimi biliyorum, şimdi bir de İngilizce kendimi en iyi şekilde ifade edip, karşı tarafa o işi yapabilmek için en uygun kişi olduğumu hissettirebilmem gerekiyor. Düşünüyorum da şu ana kadar ki başıma gelen en büyük mücadele bu olabilir.

Sonra, satış danışmanlığına başvurduğum Decathlon ve Seed Heritage görüşmek için aradılar. Decathlon bizdeki Decathlon. Seed Heritage da tarzı bana gerçekten çok uygun bir kadın giyim markası. Önce Decathlon’a gidecektim. Kendimi firmaya göre hazırladım. İnternetten sorulmuş mülakat sorularına baktım. Baya bir gün önceden çalıştım, hazırlandım. Baştan aşağıya spor ve firmaya uygun giyindim. Decathlon Türkiye’den aldığım spor çantamı bile taktım. Bu mülakatta kendimi çok daha rahat hissediyordum. Hep güldüğümü hatırlıyorum. Konuştuğum kişi de çok rahat, güler yüzlü biriydi. Baya baya iyi gidiyordu bence herşey. Soru cevap şeklinde ilerliyordu ama düzgün cevaplar veriyordum, karşı tarafın beni anladığını görebiliyordum. Toplam görüşme yaklaşık yarım saat sürdü diyebilirim.

Ertesi gün Seed ile görüşmeye gittim. Bu mağaza alışveriş merkezi içerisindeydi. Aynı katta, ortak oturma alanında o bölgenin yerleştirmelerini yapan müdür ile görüştük. Bu görüşmede de hep güldüm. İçimden sürekli sakın pozitifliğini bozma, gülmeye devam et, devam et diye tekrar ediyordum. Karşı tarafa yansımış olacak ki çok güzel bir gülüşün var bile dedi bana. Böyle olumlu tepkiler alınca hemen tamam ya bu sefer oldu diyorsun ya da olacağına inandırıyorsun kendini. Bir de sanki bir kafede oturmuşuz da muhabbet ediyormuşuz gibiydik. Ben de soru soruyordum, o da soruyordu. 10 dakika sonra görüşmemiz bitmişti.

Maalesef iki yerden de olumsuz dönüşleri bu hafta aldım. Decathlon daha deneyimli birini bulduğunu, Seed benim tecrübemin Bondi Mağazası için yeterince geniş olmadığını düşündüğünü bildirdi. Ne yalan söyleyeyim hem yakınlık hem de tarzı sebebi ile Seed’i daha çok istiyordum, kısmet değilmiş. Üzüldüm ama günün sonunda bana bu görüşmelerden kalan tecrübe var, ne tarz sorularla karşılaşabileceğimi az çok biliyorum. Olumlu yanlarına bakıp, çok fazla demoralize olmadan başvurularıma devam ediyorum.

Geçen gün aklıma arkadaşım Liliya’nın bahsettiği bir ajans geldi. Bizim ortak bir arkadaşımız var, adı Iryna. Kendisi 3 yıldır burada yaşıyor. İki yıl kadar burada bir oyunculuk ve figüranlık ajansı ile çalışmış. Ben de üniversite zamanında bir kaç kere figüranlık yapmıştım reklamlarda. Hazır iş arıyorum, genelde evdeyim. Burada da deneyeyim neden olmasın dedim ve Iryna’yı aradım. Sordum. Bana çok güzel anlattı sürecin nasıl işlediğini, olumlu ve olumsuz yönlerini. Hemen hemen Türkiye’deki ile aynıydı. Sen ne kadar müsait olursan ve istenen yerlere gidebilirsen o kadar şansın oluyor bu tarz işlerde. Ben de bugün ajansı aradım. İnternetten formu doldurup, randevuyu 9 Şubat Cuma gününe aldım. Bakalım bu kısım nasıl şekillenecek, heyecanla bekliyorum :).

Avustralya yazıları dışında her ay kendi hayatımla ilgili yazacağım, bu şekilde bir seri yapmaya karar verdim. Şubat Ayı yazısını heyecanla bekliyoruz :).

 

Reklamlar

01*2018” üzerine 6 yorum

  • Merve’cim, çok teşekkürler, çok mutlu oldum☺️☺️. Bırakmadan yazacağım.. Biz de seni kocaman öptük ve çok özledik. En kısa zamanlarda görüşmek dileğiyle 😘😘…

   Beğen

 1. Merhaba Canlar, sizi heyecanla ve herşeyin gönlünüzce olması dileklerimle takip ediyorum … Seloş yazmaktan sakin vaz geçme ve sık yaz her paylaşımın çok değerli …
  Sevgi ile öpüyorum sizi

  Beğen

  • Merhabalar😊😊..Biz de öpüyoruz… Devam edeceğim ve daha sık yazmaya çalışacağım.. Çok teşekkür ederim…

   Beğen

  • Çok teşekkür ederim 😊 Şubat Ayı için olan yazım yolda. Hafta sonu yayınlayacağım. Karavan çok iyi fikir ☺️☺️👍

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s